www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

Yüz yüze eğitim Pazartesi başlıyor

0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz için de yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık. Öğrencilerimiz haftanın 2 günü okullarında olacaklar. Sınıf mevcudumuz gruplara ayrılarak azaltılacak. Okulda kalış süreleri de kısaltılacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokullar, köy okulları, 8. ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okullarında yüz yüze eğitimin 12 Ekim Pazartesi başlayacağını açıkladı.

Bakan Selçuk düzenlediği basın toplantısında yüz yüze eğitimin ayrıntıları ile ilgili bilgi verdi. Yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlara ilişkin ayrıntıları paylaşan Bakan Selçuk, şunları ifade etti:

“Ailelerimize bir kez daha gösterdikleri çaba ve sabır nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Eğitim her koşulda öncelikli bir yere sahip. 21 Eylül Pazartesi günü okul öncesi eğitim öğrencilerimiz ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerimizle yüz yüze eğitime başlamış olduk. İlk aşamamızda 3. haftadayız. Süreci planladığımız şekilde yönettiğimiz ve iyi sonuçlar aldığımız için 2. aşamaya geçmeye hazırız.

Bilimsel veriler ışığında çocuklarımızın faydasını önceleyerek, kayıpların nerede olduğunu dikkate alarak aşamalı olarak eğitime geçiyoruz.

İlkokullar, köy okulları, 8. ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okullarında yüz yüze eğitime başlayacak olmanın mutluluğu içerisindeyiz. 12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz için de yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık.

Öğrencilerimiz haftanın 2 günü okullarında olacaklar. Sınıf mevcudumuz gruplara ayrılarak azaltılacak. Okulda kalış süreleri de kısaltılacak. Tüm teknik ayrıntıları bu hafta içinde sizlerle paylaşacağız.”

İsteyen Veli Çocuğunu Okula Gönderecek

Veli rızasının kendileri için önemli olduğuna dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı, ‘İsteyen velilerimiz çocukları okula gönderecek. İstemeyen velilere esneklik sağlanacak. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak. Okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitime devam etmeli. Velilerimizin sürecin iyi yönetildiğini gördüğünde rahatlayacağına eminim” diye konuştu.

Köy okullarında da yüz yüze eğitime başladığını kaydeden Selçuk, köy okullarında tüm sınıf seviyeleri ile açılacağını, uzaktan eğitim sürecinin, yüz yüze eğitim süreciyle birlikte devam edeceğini söyledi. Bakan Selçuk, “Bilgisayar ve internet erişimi konusunda desteğe ihtiyacı olan öğrenciler için 12 bin 111 EBA destek merkezi oluşturduk. 500 bin öğrencimize tablet ulaştıracağız. Cihazların dağıtım süreci milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek, okullar tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak” dedi.

Cumartesi Günü Eğitim Olabilir

Öğretmenlerin salgın sürecinde eğitimi en sağlıklı şekilde sürdürdüğüne ve kendilerine çok teşekkür ettiğini vurgulayan Selçuk, tüm kademelerdeki öğrencileri okullarda buluşturma gayreti içerisinde olduklarını, ayrıca Cumartesi günü eğitim olabileceğini, okulların ihtiyaçlarına göre esneklik sağlanabileceğini söyledi.