www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

Yurt dışında hukuk eğitimi alan gençlere burs

0

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşlara hukuki destek ve danışmanlık hizmeti sağlayabilecek insan kaynağının yetişmesi için hukuk alanında eğitim alan gençlere burs veriyor.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşlara hukuki destek ve danışmanlık hizmeti sağlayabilecek insan kaynağının yetişmesi için hukuk alanında eğitim alan gençlere burs veriyor. Dünyanın farklı ülkelerinde hukuk öğrenimi gören gençlerin yararlanabileceği programa son başvuru tarihi 30 Kasım olarak belirlendi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, yurt dışında hukuk eğitimi alan gençlerin bulundukları ülkelerdeki Türk toplumunun sorunlarına ilişkin farkındalık, kazanmaları ve ilgili alanlarda uzmanlaşmaları için “Hukuk Alanında Yurtdışı Vatandaşlar Araştırma ve Uzmanlık Bursları” programı başlattı. Program kapsamında yurt dışında hukuk eğitimi alan veya avukatlık stajı devam eden gençler aylık olarak nakdi burs imkânı elde edecek. Yurt dışında yaşayan vatandaşların yasal haklardan azami ölçüde faydalanmaları adına büyük önem arz eden programla birlikte hukuki destek ve danışmanlık hizmeti sağlayabilecek genç hukukçuların yetişmesi hedefleniyor.

Kimler başvurabilir?

Türk vatandaşı ve Mavi Kart sahibi olanların yararlanabileceği programa 01.01.1985 ve sonrası doğmuş olan adaylar kabul edilecek. Programa başvuracak adayların ortaöğretimini yurt dışında tamamlanmış olmaları da gerekiyor. Vatandaşların yoğun olarak yaşadıkları Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda öncelikli olmak üzere ABD, Avustralya, Danimarka, Finlandiya, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada ve Norveç’te Hukuk Fakültesi öğrenci ve mezunlarının alınacağı burs programına lisans son sınıf ve lisans üstü öğrencileri ile avukatlık stajına başlamış veya başlayacak olanlar başvurabilecek.

Burslandırma programına başvurular www.ytb.gov.tr/hukukbursu adresinden alınacak. Başvuru şartları ve program hakkındaki detaylı bilgilere de aynı adresten erişilecek. Programa son başvuru tarihi ise 30 Kasım olarak açıklandı.