www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

Yabancı uyruklu öğretmenlerin Türkçe yeterlilikleri ölçülecek

0

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’de görevlendirilen yabancı uyruklu öğretmenlerin Türkçe yeterliklerinin ölçülmesi için sınav düzenleme hazırlıklarına başladıklarını belirtti.

Bakan Selçuk konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, e- sınav merkezlerinin kapasitelerinin artırılacağını ve bu merkezlerde yürütülecek dört becerice adayların Türkçe yeterliliklerinin ölçüleceğini bildirdi. Öğretmenlerin Türkçe okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılacak olan çalışmalar önce Fransa’dan gelen adaylarla başlayacak ardından tüm yabancı öğretmenlere uygulanacak. Selçuk, Türkçe sınav pilot çalışmasının bu amaçla; Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kütahya, Konya, Muğla, Samsun, Trabzon, Şanlıurfa olmak üzere 15 pilot ilde e-sınav merkezinde dil laboratuvarları kurularak yapılacağını, ilk pilot uygulamayı 7. sınıf öğrencileri için Mart-Nisan aylarında gerçekleştirdiklerini anlattı.

Selçuk, pilot uygulamanın sonuçlarını bu ay Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisinin 11. raporu olarak “Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı: Pilot Çalışma Sonuçları” adıyla kamuoyu ile paylaştıklarını da dile getirdi.

81 İLDE YAYGINLAŞACAK

İlkokul 4, ortaokul 7 ve lise 11. sınıf öğrencilerine yönelik dört beceride Türkçe ölçme pilot çalışmalarının 7. sınıf seviyesini 2019’da başarıyla tamamladıklarını hatırlatan Selçuk, projenin 4 ve 11. sınıflara yönelik aşamasını yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelediklerini belirterek, “Bu çalışmaları 2021’de 81 ilde uygulayacağız. 2020’de bu amaçla 52 e-sınav salonunu Türkçe dört beceride sınav yapacak şekilde kurduk. Bu yılın sonuna kadar e-sınav salon sayısının artırılması kapsamında 81 ilde yaklaşık 400 e-sınav merkezinde Türkçe dört beceride sınav yapılabilecek duruma geleceğiz. Böylece bu uygulamaya 81 ilde yaygınlaştırma imkanımız olacak” diye konuştu.

ŞUBAT AYINDA ÇALIŞTAY VAR

“Çalışma kapsamında planlanan yeni bir uygulama olarak 16 yaş ve üzeri bireylerin ana dili olarak Türkçe dört temel dil beceri seviyelerini ölçebilmek amacıyla test geliştirme çalışmalarına da başladık.” diyen Selçuk, alanında uzman akademisyenler ve Bakanlık uzmanlarının katılımıyla 10-12 Şubat 2020’de Ankara’da kapsamlı bir çalıştay gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Ziya Selçuk, bu kapsamdaki çalışmaların test uygulamalarını bu yıl tamamlamayı ve 2022’de yaygın bir şekilde uygulanabilir hâle getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

“Yabancıların Türkçe yeterliklerinin değerlendirilmesi için de çalışma da başlattık.” bilgisini paylaşan Selçuk, şöyle konuştu:

“Bu kapsamdaki çalışmayı öncelikle Fransa’dan ülkemizdeki okullarda çalışmak üzere görevlendirilecek öğretmenlerin Türkçe okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla başlattık. Bu çalışma kapsamında geliştirilecek sınavın herhangi bir ülkeden Türkiye’ye görevlendirilecek tüm yabancı öğretmenlere uygulanabilecek nitelikte olmasını hedefliyoruz. Böylece ülkemizde görev yapacak yabancı uyruklu çalışanların Türkçe yeterliklerinin hangi düzeyde olduğunu belirlemeye yönelik bir sınav hizmeti sunabileceğiz. Bu kapsamda yapılacak sınav A1’den C1’e kadar olan tüm dil seviyelerini kapsayacaktır. Bu çalışma da 2021 yılında tamamlanacaktır. ”

Bakan Selçuk, MEB olarak nihai hedeflerinin bir taraftan kendi öğrencilerinin dört beceride Türkçe yeterliliklerini ölçüp iyileştirilmesi ile ilgili gerekli destekleri sağlarken diğer taraftan ALTE (The Association of Language Testers in Europe) gibi uluslararası farklı kuruluşlar tarafından da tanınan yabancılara yönelik dört beceride Türkçe yeterlilikleri ölçme sınavı yapabilmek olduğunu söyledi.