www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

Vakıf üniversitelerine hastane şartı

0

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, vakıf üniversitelerine tıp fakültesi kurabilmeleri için kendisine ait hastane şartı getirildiğini açıkladı.

YÖK Başkanı Saraç, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, TBMM’de konuyla ilgili yapılan kanuni düzenlemeyi hatırlatarak, “Tıp eğitiminde ihmalin müsamaha ile karşılanmasının telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açacağı malumdur. Öğrencilerimizin gerekli ve yeterli tıp eğitimi alabilmeleri için ise teorik dersler dışında, uygulamalı eğitim de alarak sağlık hizmeti sunmaları gerekmektedir” dedi.

Aksamalar ortadan kalkacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıklamasında şunları söyledi:

“Tıp eğitiminde ihmalin müsamaha ile karşılanmasının telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açacağı malumdur. Öğrencilerimizin gerekli ve yeterli tıp eğitimi alabilmeleri için ise teorik dersler dışında, uygulamalı eğitim de alarak sağlık hizmeti sunmaları gerekmektedir.

Tıp Fakültesi bulunan Vakıf Üniversitelerinin kendi hastanelerine sahip olmasının tıp eğitimi açısından niteliği artırıcı önemli etkileri olacağı, bazı aksamaları ortadan kaldıracağı gerekçesi ile dün Meclisimiz tarafından önemli bir kanuni düzenleme yapılmıştır.

Tıp eğitimi açısından çok önemli olan bu yasal düzenleme ile Vakıf Üniversitelerinin Tıp Fakültesi kurabilmeleri için kendisine ait hastanesi olma şartı getirilmiştir.

Eğitim ve öğretimin niteliğine ve kalitesine sürekli dikkat çeken Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile hazırlanan, iktidar muhalefet değerli milletvekillerinin desteği ile Meclisimizde kabul edilen yasal düzenlemeden dolayı müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isteriz…”