www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

“Sınavlar İptal Olsun” Kampanyasına 230 binin üzerinde imza

0

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘ortaokul ve lise öğrencilerine sınavların yüz yüze yapılması’ kararının ardından change.org’da başlatılan “Sağlığımız için Sınavlar İptal Olsun” imza kampanyasını haberimizi yayına verdiğimiz dakikalarda 230 binin üzerinde öğrenci ve veli imzaladı.

change.org’da başlatılan imza kampanyasında şu açıklama yapıldı:

“Covid-19 bulaşıcılığının tavan yaptığı bu dönemde, MEB ortaokul ve lise öğrencilerine sınavların yüz yüze olacağını bildirdi.

Bu kararın öğrencilerimizi ve ailelerini riske atmakta olduğunu düşünüyoruz. Birçok ailede kronik rahatsızlık bulunmakta ve sınav ortamında bir öğrencimize bile bulaşsa bunun sebep olacağı kayıp maalesef çok olabilir. Bu sebepten ötürü sınavların yüz yüze değil internet üzerinden yapılmasını veyahut daha makul bir zamana ertelenmesini talep ediyoruz.”

Öte yandan okullar uzun süredir uzaktan eğitim yapıyor. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tüm ülkede salgın tehdidi sürerken öğrencileri 4-22 Ocak arasında sınavlar için okula çağırıyor. Özellikle pandemi döneminde yaşanan eğitime erişim sıkıntısına rağmen sınavlarda ısrarcı olan MEB’in bu kararı eğitimciler ve veliler tarafından tepkiyle karşılanıyor.

MEB’in salgını dikkate almadan öğrencileri okula çağırarak yapmak istediği sınava eğitimciler ve veliler tepkili. Veli-Der Başkanı İlknur Kaya Bahadır ve Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran sınavların iptal edilmesi gerektiğini söyledi.