www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

Özel okullarda korona salgını

0

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) verilerine göre Türkiye genelinde 170 civarında okulda virüsle karşılaşılırken rakamlara yansımayan özel okullarda da durum pek farklı değil. TED Ankara Koleji yönetimi, velileri okul personeline bulaşan virüs konusunda bilgilendirdi. Buna göre 16 Eylül 2020 itibariyle 13’ü öğretmen olmak üzere 25 personel “Covid-19 Pozitif”.

Ülke gündeminin en üst sırasında salgın ve salgına karşı alınan önlemlerin yetersizliği yerini korumaya devam ediyor. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) in açıklamalarına göre “TTB ve SES başta olmak üzere sağlık örgütlerinin ısrarlı çabalarına rağmen alınmayan önlemler ve ayrılmayan kaynaklar, salgında bugün gelinen aşamanın başlıca nedenleri olarak ortada durmakta.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime özenli ve oldukça kontrollü bir geçiş yapacaklarına dikkat çekerek, “Öğrencilerimiz, bizim evlatlarımızdır ve en ufak bir risk durumuna mahal verecek adım atmayacağız. Çocuklarımızın sağlığı, en hassas noktamız olunduğunu unutmayalım” derken Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen)’e göre durum sanıldığından da vahim durumda. Eğitim Sen’in verilerine göre Türkiye genelinde 170 civarında okulda virüsle karşılaşılırken rakamlara yansımayan özel okullarda da durum pek farklı değil. 

Veliler Korkuyor ve Endişe Duyuyor

Devlet okullarında Covid-19 salgınının önü alınamazken özel okullar da salgından etkilendi. TED Ankara Koleji yönetimi, velileri okul personeline bulaşan virüs konusunda bilgilendirdi. Buna göre 16 Eylül 2020 itibariyle 13’si öğretmen olmak üzere 25 personel “Covid-19 Pozitif”. Online eğitim sorunsuz devam ederken, 13 öğretmenin ve 12 personelin virüs taşıdığı görmezden gelinerek öğretmenlerin evden değil okula gelerek online eğitime katılmalarının istenmesi velilerin kaygılanmasına neden oldu. Ana sınıfları açıldı, az sayıda da olsa çok küçük yaşta öğrenciler Covid-19 bulaşması riskiyle karşı karşıya. Veliler, öğretmenler ve personel virüse yakalanmışken 21 Eylül Pazartesi günü yüz yüze eğitime başlanmasıyla çocuklarının virüs kapmasından endişeliler. TED gibi olanakları devlet okullarıyla karşılaştırılamayacak kadar iyi olan okullarda bile risk bu kadar fazlayken, olanaksızlıklar içinde boğulan devlet okullarının durumu ise içler acısı. Okuldaki covid 19 pozitif vakalarını gösteren tabloyu bize ileten öğrenci velisi endişesini, “Öğretmenler bile bu virüse karşı kendini koruyamazken çocuklarımızın sağlığından ciddi endişe duyuyorum” şeklinde ifade etti.