www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

Özel eğitimde yüz yüze eğitim başlıyor

0

Özel eğitim okulları ve sınıflarında yüz yüze eğitimin kademeli olarak genişletilmesi kapsamında 5 gün yüz yüze eğitim yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı 81 il Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderdiği yazıyla özel eğitim okulları ve sınıflarında yüz üze eğitimin başlayacağını duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un imzasıyla gönderilen yazıda 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin kademeli olarak yüz yüze eğitime başlatıldığının hatırlatıldı. Yazı da, “Kademeli olarak yüz yüze eğitimin genişletilmesi kapsamında 26 Ekim 2020 tarihi itibarı ile tüm kademe ve sınıf seviyelerinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim sınıflarında 5 gün yüz yüze eğitime geçilecektir” denildi.

İlgili yazıya göre, yüz yüze eğitim için öğrencilerin okula devamının sağlanmasında velilerin tercihi esas alınacak. Velinin yazılı talebi doğrultusunda yüz yüze eğitime devam etmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.

Canlı ders uygulaması yok

Yüz yüze eğitimde her ders saatinin 30 dakika teneffüsler ise 10 dakika olarak uygulanacak. Öğretmenler tarafından haftada 5 gün okulda yüz yüze eğitim verilecek olması nedeniyle okula devam etmeyen öğrenciler için ayrıca canlı ders uygulaması yapılmayacak. Bu nedenle yüz yüze eğitime devam etmeyen öğrenciler öğrencilerin www.orgm.meb.gov.tr, EBA, #özelegitimdeyim, #EKPSS MEBOZEL mobil uygulamaları, tid.meb.gov.tr gibi dijital platformlardan hazırlanan içeriklerden yararlanması, ayrıca EBA TV ilkokul ve ortaokulda yayınlanan ve özel öğretim öğrencilerine yönelik hazırlanan ders videolarının da öğretmenler tarafından öğrencilerin bireysel ihtiyacına göre velilere tavsiye edilecek.

Veli dilekçelerine istinaden bir sınıfa kayıtlı tüm öğrencilerin uzaktan eğitime devam etmesi halinde okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama kapsamında haftalık ders çizelgelerinde yer alan ders saati kadar uzaktan canlı ders yapılacak.

Hijyen standartları

Bakanlık yazısında ayrıca, milli eğitim müdürlükleri ve okul yönetimlerince “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu”na göre okullarda hijyen tedbirleri alınacak. Öğrencilerin okulda geçirdikleri ders içi ve ders dışı saatlerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları sağlanacak.

Salgın nedeniyle okullarda öğle yemeği verilmesi uygulamasına ara verildiğinden öğrencilerin okuldan en erken sürede ayrılması için planlama yapılacak. Okul servis araçları için de gereken tedbirler alınacak. Tüm eğitim faaliyetlerinde HES kodu uygulamasından yararlanılacak.