www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

ODTÜ’den Boğaziçi’ne destek

0

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, üniversitelerine atanan kayyum rektörü protesto eden Boğaziçi öğrencilerine destek vermeye devam ediyor.

Bugün ODTÜ’ye atanan rektör Verşan Kök’ün makamının önünde bir basın açıklaması düzenleyen ODTÜ öğrencileri, Melih Bulu’nun daha önce AKP’de milletvekili aday adayı olduğuna ve çeşitli görevler yaptığına dikkati çekti.

Söz konusu atamanın iktidarın üniversiteleri kendi politik ihtiyaçları ve sermayenin çıkarlarına göre dönüştürme gayesiyle yapıldığını kaydeden öğrenciler, “ODTÜ Öğrencileri olarak, üniversitemizin tüm bileşenlerinin ortak mücadelesiyle bu baskı ve saldırıların karşısında durduk, durmaya devam ediyoruz. Üniversitelere yapılan topyekûn saldırıların bir parçası olan atanmış rektörlere karşı durmak; özgür ve demokratik üniversiteyi savunmaktır” açıklamasına bulundu.

ODTÜ öğrencileri tarafından yapılan basın açıklamasının tamamı şöyle:

“5 üniversiteye daha kayyum rektör atandı. Boğaziçi Üniversitesine atanan Melih Bulu, daha önce AKP milletvekili aday adayı olmuş, AKP’de çeşitli görevler yapmış, iktidarın içinden bir isimdir. Bu atama da iktidarın üniversiteleri kendi politik ihtiyaçları ve sermayenin çıkarlarına göre dönüştürme gayesiyle yapılmıştır.

Rektör atamaları, baskılar ve saldırılar ile üniversiteler özgür düşünceden ve demokratik yapıdan uzaklaştırılıyor. Sermayenin hizmetinde birer iş merkezi haline getirilmek isteniyor. Üniversiteliler ses çıkarmayan, iktidarın emrinde, biat eden, tektipleşmiş bir kalıba sokulmaya çalışılıyor. AKP, yaptığı atamalarla ve müdahalelerle üniversite bileşenlerinin; öğrencilerin emekçilerin ve akademisyenlerin okul içerisinde söz söylemesini engellemeye çalışarak bu sürecin aktörü durumundadır.”