www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

“Milli eğitim meselesi aslında bir millet ödevi, ülke ödevidir”

0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “4. büyük kırılma denilebilecek kırılma geliyor. Buna hazır olmak, gereken koşulları hazırlamak bizim gelecek nesillere borcumuz” dedi.

Kocaeli’de Cumhuriyetin 97. yılında 97 kodlama atölyesinin açılış programında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sanayi 4.0’ın dördüncü büyük kırılmayı getirdiğini söyledi. Bakan Selçuk da, “Milli eğitim meselesi aslında bir millet ödevi, ülke ödevidir. Yani sadece bürokrasinin kendi başına halledebileceği, ya da bazı kurumların günlük görevi olarak ifa edeceği bir mesele değil. Bundan dolayı da Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu meseleye sahip çıkması, çocuklarımızın, ülkemizin geleceği ile ilgili böyle yüksek seviyeli bir projeyi gündeme getirip hayata geçirmek için adım atması, geçekten takdire değer. Bugün de aynı şevkle ve heyecanla, burada, bu bayrağın gölgesinde, çocuklarımızın geleceğini inşa etmek vazifesindeyiz. Bu vazifeyi icra ederken birlikte bir eğitim ve gelecek ruhu ile hareket ediyoruz. Büyük bir kırılma geliyor geçekten. Çok büyük bir kırılma, 4. büyük kırılma denilebilecek kırılma geliyor. Ve bu kırılma aslında bir medeniyet kırılması manasına da geliyor. Sadece teknolojideki dönüşümden bahsetmiyoruz. Bir medeniyet, bir uygarlık kırılmasından da bahsediyoruz. Buna hazır olmak, gereken koşulları hazırlamak bizim gelecek nesillere borcumuz. Bu borcumuzu ne denli hayata geçirebilirsek, o kadar vicdani olarak müsterih olabiliriz. Fakat bu kadar kolay bir iş değil. Bu mesele çok yönlü olarak paradigmal olarak bir dönüşümü içeren bir mesele. Bağlı bulunduğu değişkenlerin eş zamanlı, eş güdümlü olarak dönüştürülmesi gerekiyor. Tam da hayat sahnesinin her boyutunda birlikte hareket etmemiz icap ediyor” şeklinde konuştu.

“Hemen harekete geçmemiz gerekiyor”

Milli Eğitim Bakanlığı olarak geleceği kurmak için çalıştıklarını ifade eden bakan Selçuk, “Ama bu günü, geçmişi ihmal etmeden ama yaslandığımız değerlerin hukukunu koruyarak, onların hakkını vererek bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu yüzden de tam da 2023’e yaklaşırken, Cumhuriyetimizi kutlarken, Türkiye’nin Dünya üzerinde yeni bir soluklanma ve yeni bir nefesle iştigal ettiği bu günlerde bizim de oturup yeniden düşünmemiz icap ediyor ve hemen harekete geçmemiz gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu hususlarda elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu sabah aldığım bir haberde de bizim çağrı merkezimiz Avrupa ve Afrika’da düzenlenen Dünya çapındaki yarışmada ikincilik ödülü aldı. Bunun için de mutluyuz ayrıca” ifadelerini kullandı.

Türk-Azerbaycan bayraklı dronun getirdiği makasla kurdele kesildi

Yapılan protokol konuşmalarının ardından ise protokol üyeleri sahnede telekonferans yöntemi ile Darıca ve Başiskele ilçelerindeki iki okula bağlantı gerçekleştirdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan erişimle sınıfların ışığını açarak canlı yayını başlattı. Bakan Selçuk ardından sınıflarda bulunan öğretmen öğrencilerle sohbet etti. Törenin teknolojik yönü açılış protokol kurallarına da yansıdı. Bakan Ziya Selçuk’un elinden havalanan drone ile gösteri başlatıldı. Alanın arka tarafından gelen Türk ve Azerbaycan Bayraklı dronelar Bakan Selçuk’a açılış kurdelasını kesmesi için makas verdi. Makası alan Bakan Selçuk da “Bismillah” diyerek kurdelayı kesti. Açılışın ardından protokol üyeleri Bilim Merkezi’ndeki İleri Seviye KODELİ Kodlama Atölyesini gezdi. Bu esnada bir robot kol, Mustafa Kemal Atatürk’ün, bir söz yazılımı robotik kodlarla sağladı.