www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

İmza kampanyası sonuç verdi, MEB yüz yüze sınavları erteledi

0

Milli Eğitim Bakanlığı change.org’da açılan ve kısa zamanda yüzbinlerce öğrenci ve velinin imzaladığı “Sağlığımız için sınavlar iptal olsun” kampanyasının ardından bugün aldığı bir kararla Ocak ayında yapılması planlanan yüz yüze sınavları erteledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizi birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz” dedi.

Bakan Selçuk’un açıklaması şöyle:

“Sevgili öğrencilerimiz.

Biz eğitimi, ders konularını sizlere yüklemek için değil, sizleri bilgiyle yetiştirmek ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak için veririz. Sınavlar da bu bilgileri ne kadar aldığınızı ölçmek için yapılır. Sınavın başka bir amacı yoktur. Eğer bugün bir öğrenme kaybınız olursa ve biz bunu fark etmezsek bu eksikler, hayatınız boyunca ortaya çıkar.

Bu yıl, olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Süreç hızlı değişiyor, kararlar uzun değerlendirmeler sonucu alınıyor. Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığımızın değerlendirmeleri doğrultusunda yüz yüze sınav konusunu yeniden ele aldık. Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizi birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz.

Lütfen, siz şu an sadece sağlığınıza ve derslerinize odaklanın. En çok ihtiyacımız olan şey sağlık ve geleceğe dair tek güvencemiz sizlersiniz.

Güzel bir gün diliyorum.

Ziya Selçuk / Milli Eğitim Bakanı”