www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

“Güvenli internet ortamı oluşturun”

0

MEB’den velilere uyarı: Çocuğunuzun internet erişiminde güvenliğe dikkat edin. Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın ekran süresi arttı. Bu süre eğitim için elverişli ancak oyunlar ve sosyal medya kullanımı konusunda velilerimizle iş birliğine ihtiyacımız var” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, veliler için çocukların güvenli internete erişimi ile ilgili bir kılavuz yayınladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, çocuklarımızın ekran süresinin arttığına dikkat çekerek, “Bu süre eğitim için elverişli ancak oyunlar ve sosyal medya kullanımı konusunda velilerimizle iş birliğine ihtiyacımız var. Sizlerden güvenli internet kullanımı ile ilgili bu dosyayı dikkatle incelemenizi rica ediyorum” dedi.

Selçuk’un paylaşımı şöyle:

MEB’in yayınladığı kılavuzda, nasıl ki çocuklara karşıdan karşıya geçerken iki tarafa bakmayı, yüzmeyi, bisiklete binmeyi öğretiyorsanız, dijital dünyada güven içinde dolaşmaları için bilgi iletişim araçlarını ve İnterneti güvenli şekilde nasıl kullanabileceklerini de öğrenmeye ihtiyaçları var denildi.

Kılavuza, ulaşmak için, buraya tıklayabilirsiniz.

Kılavuzun bazı bölümleri şöyle:

Çocuğunuza nasıl rehberlik edebilirsiniz?

 1. Bilgi sahibi olun
 2. İlgili olun
 3. Ortak kullanım alanları oluşturun.
 4. Güvenlik tedbirleri alın.
 5. Bilinçli hareket edin.
 6. Çocuğunuzun ekranı sız olun.

Çocuğunuza şu tavsiyelerde bulunabilirsiniz:

 1. Hoş olmayan mesajlara ve maillere yanıt vermemelisin.
 2. Tanımadığın kişilerden gelen mesajları, mailleri açmamalısın; linklere tıklamamalısın.
 3. Tanıdığın ya da tanımadığın kişi ya da kişilerden hoş olmayan mesajlar, mailler aldığında, kişiyi engellemeli, bana veya öğretmenine söylemelisin.
 4. Çevrim içiyken okuduğun veya gördüğün bir şey hoşuna gitmediyse, seni rahatsız ettiyse bana veya öğretmenlerine söylemelisin.
 5. Kendinle ve ailenle ilgili özel/kişisel bilgileri (adres, telefon numarası, kredi kartı numarası vb.), fotoğrafları paylaşırken dikkatli olmalısın. Çünkü paylaşılan her şey sonsuza kadar orada kalmakta, paylaştığın bilgiler kolaylıkla kopyalanabilmektedir. Paylaştığın bilgilerin çok az insana açık olduğundan emin olmalısın, çünkü bunların kimler tarafından görüntülenebileceğini bilemezsin.
 6. Herhangi birisi senden kendinle ilgili kişisel bilgileri paylaşmanı ısrarla istiyorsa bana haber vermelisin.
 7. Video oynatma yazılımı yüklemeni isteyen/gerektiren videoları indirmemelisin.
 8. Yüz yüze nasıl davranıyorsan, çevrim içinde de aynı şekilde davranmalısın.
 9. Güvenli şifreler oluşturmalı ve bunları kimseyle paylaşmamalısın.
 10. İnsanlar çevrim içi olarak farklı davranıyor ya da kendilerini gizliyor olabilir. Bu nedenle tanımadığın kişilerle sanal iletişim kurmamalısın.
 11. Herhangi bir içeriği indirmeden önce bana haber vermelisin.
 12. Sosyal medya hesaplarını gizli tutmalı, gizlilik ayarlarını düzenli olarak kontrol etmelisin.
 13. Başkalarının gizliliğine saygı göstermelisin. Başkalarına ait kişisel bilgileri ve fotoğrafları onların izni olmadan paylaşmamalısın, kişileri etiketlememelisin.
 14. Sohbet odalarında tanıştığın kişilerle benden izin almadan ve kim olduklarını bilmeden buluşmamalısın.