www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

EBA TV rekor kırdı

0

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgının başlamasının ardından TRT EBA TV adı altında yayınlanan ders videolarının sayısı 10 bini geçti.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 112 farklı branştan bin gönüllü öğretmenin yanı sıra teknik kadrodan oluşan bir ekibin büyük bir özveri ile çalıştığını ifade etti. Uzaktan eğitimin ana omurgası haline gelen EBA televizyon kanalları için ikinci dönem ders videoları çekimlerinin tamamlandığını kaydeden Bakan Selçuk, “Uzaktan eğitimin başladığı ilk günden bu yana öğretmenlerin kaydettiği ders videolarının sayısı 10.000’e ulaştı. Salgın nedeniyle sınıflarımızın kapısını kapatmak zorunda kaldığımız günden bu yana öğretmenlerimiz özveri ile çalıştılar” diye konuştu.

11 BİN 128 SAAT YAYIN YAPILDI

Ülkemizde ilk Kovid-19 vakasının görülmesinin ardından MEB ve TRT işbirliği ile oluşturulan EBA TV’nin 23 Mart 2020 tarihinde yayın hayatına başladığını belirten Şelçuk, şöyle konuştu:

“Bu süreçte Ankara ve İstanbul’da Millî Eğitim Bakanlığı ve TRT’ye ait 13 stüdyo kuruldu.  Mesleki ve Teknik Eğitim derslerinin çekimleri için de Türkiye’nin farklı illerinde stüdyolar hazırlandı. Tüm bu stüdyolarda 29 Ocak 2021 tarihine kadar çekilen ders videosu sayısı 10.000’e ulaştı.  Üç kanalda bugüne kadar toplamda 11 bin 128 saat yayın yapıldı ve yayınlar halen devam ediyor. İçerik üretimleri ders videolarıyla da sınırlı değil. Öğretmenler için Öğretmenler Odası, veliler için Bizden, Öğrenciler için Özel Eğitim İçerikleri, Deneyler ve Akıllı Teneffüs gibi 932 ders dışı etkinlik videosu da çekilerek yayınlandı.”

Salgının eğitim gündemine bir göktaşı gibi düştüğünü söyleyen Bakan Selçuk, “Gördük ki zamanın ruhuna ayak uydurmadan bundan sonrasını götüremeyeceğiz. Bu öngörülemeyen süreçte öğretmenlerimizle birlikte olağanüstü şeyler yaptık. Her şeyden önce şartlara en kısa sürede uyum sağlayarak EBA Televizyonu yoluyla uzaktan eğitime geçtik. Çocuklarımızın eğitimden kopmamalarını sağladık” dedi.