www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

e-Karne ne zaman verilecek?

0

Bu yıl coronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim ile 1.dönemi bitiren öğrencilerin karneleri, dijital ortamdan verilecek.Milli Eğitim Bakanlığı’nın tedbir amaçlı aldığı karara göre, öğrenciler karnelerine e-okul üzerinden ulaşabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un karne süreciyle ilgili yaptığı açıklama:

DİJİTAL KARNE OLACAK

“Evet dijital bir karne var çünkü bizim yüz yüze karne vererek hareketliliği artırmak gibi bir niyetimiz tabii ki yok. O yüzden de bir dijital karne söz konusu. Liseler için birinci dönemle ilgili notlandırma süreci bittikten sonra karne olabilir. Biz mevzuatın esnekliği içerisinde çocuklarımız ve velilerimiz açısından en kolay hangisi oluru düşünmeye çalışıyoruz. Hatta bazen şunu yapıyoruz; olağanüstü dönemler için ihtiyaç duyulabilecek bazı hususlar, mevzuatın içerisinde olmayabiliyor. O yüzden de biz kimi zaman mevzuatta değişiklik yapıp, alanı rahatlatmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KARNELER NE ZAMAN VERİLECEK ?

2020-2021 eğitim öğretim döneminin sonu olan 22 Ocak 2021 Cuma günü karneler verilmiş olacak. Bakan Selçuk’un açıklamasında yer aldığı gibi karnelerin e-karne olarak dijital yolla verilmesi bekleniyor.

E-KARNE NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

Öğrencilere dijital olarak verilecek e-Karneler Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul sistemi üzerinden paylaşılacak.

Tüm öğrenciler karnelerine “e-okul.meb.gov.tr” internet sitesi üzerinden ulaşabilecek. Öğrenciler, “takdir ve teşekkür” belgelerine de sistem üzerinden erişebilecek.

Öğrencilerin sistem bilgilerine T.C kimlik no ve okul numaraları ile kolayca erişim sağlanabiliyor.