www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

Dünyada bir ilk: 50 bin kişiye ücretsiz eğitim

0

Beylikdüzü Belediyesi ile online mesleki eğitim platformu Coursera işbirliği ile 50 bin kişi toplam 3 bin 800 farklı kursa katılıp ücretsiz eğitim alabilecek.

Beylikdüzü Belediyesi ve Online Mesleki Eğitim Platformu Coursera,  Tüm Türkiye’yi kapsayacak bir uzaktan eğitim hareketi başlatıyor. Coursera ve Beylikdüzü Belediyesi işbirliğiyle binlerce kişi dünya çapında eğitim ve istihdam imkânı bulacak.

Beylikdüzü Belediyesi’nin aldığı online eğitim kurs hibesi sayesinde, değeri 10 milyon dolar olan 3 bin 800 farklı kursa Türkiye’den 50 bin kişi ücretsiz erişim sağlayacak. Kurs sonunda öğrencilerin özgeçmişleri 2 bin 400 uluslararası firmayla paylaşılacak. Proje sayesinde Türkiye’nin dört bir yanından kayıt olan öğrenciler Harvard, Yale, Cambridge, Stanford ve Duke gibi dünyanın prestijli üniversitelerinden eğitim alabilecek.

Kursiyerler 31 Aralık 2020 tarihine kadar kayıt oldukları kurslardan faydalanabilecek.

Tüm dünyanın içinde bulunduğu Covid-19 pandemi sürecinin online eğitimlerin önemini bir kez daha gösterdiğini belirten Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Salgını bir eğitim fırsatına çevirerek, Beylikdüzü’nden tüm Türkiye’yi kapsayan bir uzaktan eğitim hareketi başlatıyoruz. Coursera, ilk kez bir belediye ile iş birliği yapıyor. Öğrenciler bölümlerine, çalışanlar ise mesleklerine veya ilgi duydukları alanlara dair eğitim alabilecekler. Bu salgın, çevrimiçi eğitimin önemini ortaya koyarken, meslek sahibi olmak veya becerilerini geliştirmek isteyen insanlarımıza nitelikli eğitim imkânı sağlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

Salgının tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’de oldukça etkilediğine dikkat çeten Çalık, şunları söyledi:

“Kayıtlı oldukları okullarında eğitim alma şansını kaybeden gençlerimiz bu durumdan fazlasıyla etkilendi. Bazı sektörler neredeyse durma noktasına gelirken bir yandan da ‘yeni normalle’ uyumlu iş ve meslek dalları ortaya çıktı. Bu nedenle Beylikdüzü Belediyesi olarak, bu salgın dönemini eğitim fırsatına çeviriyor, ilçemizin sınırlarını aşarak tüm Türkiye’yi kapsayan uzaktan eğitim hareketi başlatıyoruz! Dünyanın önde gelen online eğitim platformu Coursera, ilk kez bir belediye ile Beylikdüzü Belediyesi İle iş birliği yapıyor. Bu iş birliği sayesinde, dünyanın en saygın üniversiteleri ve şirketlerinin verdiği 3800 farklı programa ülkemizden tam 50 bin kişinin ücretsiz erişimini sağlayacak, eğitime 10 milyon dolarlık katkı yapacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz!”

Öğrenciler kendi bölümleriyle ilgili, çalışanlar ise mesleklerine veya ilgi duydukları alanlara dair online eğitim alabileceklerine dikkat çeken Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, program sonunda verilen sertifikaların ve özgeçmişlerin dünyadaki 2400 firmayla paylaşılıp birçok sektöre nitelikli insan kazandırmış olacaklarına dikkat çekti.

Coursera: “Başarıya Giden Yolunuz”

Coursera; Stanford Üniversitesi’den Bilgisayar Bilimleri profesörü Andrew Ng ve Daphne Koller tarafından kurulmuş, çeşitli alanlarda ve konularda kitlesel çevrimiçi açık ders ya da herkes tarafından yararlanılabilecek, ücretli/ücretsiz çevrimiçi eğitim veren bir sosyal girişimcilik kuruluşu. Dünyanın önde gelen uzaktan eğitim/online eğitim platformu. Coursera platformunu yeni nesil üniversite olarak değerlendirmek uygun olacaktır.

Platform, Stanford’dan Yale Üniversitesine, Google’dan IBM şirketine kadar pek çok saygın üniversite ve akademisyenden, iş dünyasından şirketlerden internet üzerinden istediğiniz alana dair ders veya eğitim almayı sağlıyor. Öğrenciyseniz bölümünüze, çalışan biriyseniz mesleğinize ya da ilgi duyduğunuz bambaşka bir alana dair eğitimler alınabiliyor.

Eğitim dünyası Coursera platformundaki tüm kursların en yüksek kalitede olduğunu kabul etmekte. Platformda eğitim veren akademisyenler çoğunlukla, ünlü Amerikan kurumlarının üniversite profesörleri. Ek olarak, platform, kullanıcıya nitelikli, hoş ve çekici bir deneyim sağlayan gelişmiş teknolojik özelliklere sahip.