www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

“Çocuklarımızın mutlu olduğu ortamlar şahsiyetlerinin daha güçlü geliştiği ortamlardır”

0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde nitelik arttırılırken kalite standartlarını da önemsediklerini söyledi.

Bakan Selçuk, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yaptırılacak İstanbul’un Çekmeköy, Eyüpsultan, Fatih, Sultanbeyli ilçelerinde birer, Üsküdar ilçesinde 2 olmak üzere toplam 143 derslikli 6 okulun Hilton Bomonti Otel’de düzenlenen temel atma törenine katıldı.

Selçuk, yaptığı konuşmada, kaymakamlar ve belediye başkanlarının milli eğitim alanındaki çalışmalara ilişkin yaşadığı heyecanı, çocukların kaleminden defterine, okulların her türlü ihtiyacına kadar nasıl koşturduklarını bildiğini ifade ederek, herkese teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak ortaya koydukları projelerin, “Çocuğun üstün yararı ve yaradılışına hürmet ettiğini” ifade eden Selçuk, şöyle konuştu:

“Ortaya koymaya çalıştığımız bütün projeler, aslında bu ülkenin geleceği, insanın geleceği, insanlığın geleceği için bir hazırlık vasıtası olarak görülebilir. İçinde yaşadığımız bu salgın ortamında asla enerjimizi yitirmeden, umudumuzu tüketmeden daha fazla çalışarak, daha fazla didinerek yeni hedefleri ortaya koyma gayretimiz, hepimiz açısından büyük bir ufku temsil ediyor.

Eğer çocuklarımızın gelecekte bu ülkeyi omuzlarında taşıyacak dirayette ve yetkinlikte olmasını istiyorsak bu, temel ihtiyaçlarımızın çok ötesinde, yüksek bir kaliteye, yüksek bir mahiyete ulaşabilmek için gayretimizin eksilmemesi gerektiğini gösteriyor. Biz bir çocuğun, bir öğretmenin gününün çok önemli bir kısmını geçirdiği okullarımızı güzelleştirmeyi bir vazife edindik. O yüzden de yaşanan okullar, özel projeler, az katlı, yüksek olmayan, küçük okullar, mahalle mektepleri tarzında okulların sayısının artmasını, bu suretle okulun çevreyle münasebetinin bütünleşmesini hedefliyoruz. Bu bağlamda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çocuklarımızın mutlu olduğu ortamlar emin olun şahsiyetlerinin daha güçlü geliştiği ortamlardır. Çocuklarımızın atölyelerle spor salonlarıyla yeşillendirilmiş bahçelerle karşılaşması, onların daha güçlü bir kişilikle daha yetkin bir kimlikle bu ülkeye hizmete aday olmasına vesile oluyor.”

“KALİTE STANDARTLARINI ÖNEMSİYORUZ”

Bakan Ziya Selçuk, derslik sayısını artırırken bir taraftan da niteliği artırmaya çalıştıklarını, bunun da uluslararası kalite standartları çerçevesinde artmasını önemsediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“PISA ve TIMSS gibi Türkiye’nin ve dünyanın gündeminde olan, ülkelerin büyük bir yarış içinde olduğu bu tür araştırmalar, projeler, sınavlarda Türkiye’nin hem PISA’da hem TIMSS’te çok büyük bir yükseliş göstermesi, bu mutluluğumuzu perçinledi ve kalitenin niye öne çıkması gerektiğini, okullarla yaşanan yerlerle yaşanan yaşantılar arasındaki bağlantının niye güçlü olduğunu bize göstermiş oldu. Çocuklarımızın potansiyelini ortaya çıkaracak ortamlar istiyoruz, bunun için gayret ediyoruz. Çünkü bir çocuk sadece kalem kâğıtla soru çözerek eğitim aldığında emin olun ne yetenekleri açığa çıkacaktır ne de şahsiyeti olgunlaşacaktır.

Çocuklarımızın atölyelerde yaparak, yaşayarak çalışmaları başka bir güzellik getiriyor ve biz bilmek değil yapabilmek üzerine odaklanıyoruz. Yani bir çocuğun bilmesi bizim için önemli değil yapabilmesi önemli. Bundan dolayı da çocukların yapabileceği ortamları geliştirmeye, laboratuvarları artırmaya, spor, robotik, sanat ve tarım atölyelerini artırmaya çalışıyoruz. Allah’a şükür son bir yılda herhangi bir özel bütçe kullanmaksızın, yani kendi bütçemizin dışında tamamen bağışlarla 10 bin civarında atölye açtık, bunların tümü bağış. 420 milyon lira civarında bir bütçe oluştu burada atölyelerin yapımında. Bu bizim için gurur verici ve halkımızın, insanlarımızın bu söylediklerimize inandığını gösteriyor.”

“DÜNYA YARIŞMALARINDA İDDİA SAHİBİ OLMAK İÇİN ADIM ATMALIYIZ”

Bakan Ziya Selçuk, kaynakların okullar ve eğitim için harcanıyor olması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hususi dikkatiyle bu kaynakların eğitme yönlendiriliyor olmasının umutlarını güçlendirdiğini dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığına tablet ve okullar konusunda destek veren TMSF ailesine de teşekkür eden Selçuk, şöyle konuştu:

“Bugün temellerini attığımız okullarımız hayata geçtiğinde emin olun yoldan geçenin mutlu olacağı bir iş yapmış olacağız. Emin olun çocuklarımızın koşarak okula gideceği ve okulda yaşamaktan, bulunmaktan mutlu olacağı, ‘Bir an önce terk edeyim.’ diye düşünmeyeceği ortamlar hayata geçireceğiz. Bizler artık okul binalarında, eğitim binalarında dünya yarışmalarında iddia sahibi olmak noktasında adım atmalıyız. Biz sadece ‘Çatısını kapatalım, bazı derslikleri yapalım, çekilelim.’ değil, bir iddiayla ortaya çıkıp artık ‘Türkiye başka bir çıtanın sahibidir. Artık Türkiye başka bir niteliği dava olarak görmektedir.’ demek durumundayız.”