www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

Anadolu’da Eğitim Gündemi – 19 Ekim Pazartesi

0

Anadolu’da Eğitim’in Gündemi… Kısa kısa eğitim haberleri…

Derleyen:

BERKE CONGUR

Bursa – Uludağ Kolejinde yüz yüze eğitim sevinci

Uludağ Koleji Anaokulu, 1, 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıf öğrencileri, yüz yüze eğitimin sevincini yaşıyor. Uludağ Koleji 8 ve 12. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte kendilerine özel olarak hazırlanan çalışma programları ile sınava hazırlanıyor. Bu yıl YKS ve LGS’ye girecek öğrenciler, her hafta düzenlenen deneme sınavları ve yoğun akademik programlar ile geleceklerini etkileyecek sınava hazırlanıyor.

Balıkesir – Erasmus+’un kalbi Karesi’de attı

Karesi Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Erasmus projeleri Karesi Kaymakamlığı bahçesinde sergilendi. Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir proje sergisi açılışında proje üreten öğretmenlere ve proje koordinasyon ekibine teşekkür ederek, burada sergilenen projelerin sanal ortamda da görüntüleneceğini açıkladı.

Muğla – Başkan Gümüş’ten öğrencilere tablet

Pandemi nedeniyle okula gidemeyen öğrenciler, başkanlık binası önünde dağıtılan tabletler sayesinde, uzaktan eğitimden yararlanabilecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun duyurduğu eğitim seferberliği kapsamında, online eğitime erişimi olmayan öğrenciler için bağış kampanyası düzenleyen Menteşe Belediyesi, düzenlediği törenle öğrencilere ücretsiz tablet dağıttı.

Kocaeli – Eğitim kurumlarına destek devam ediyor

Körfez Belediyesi, çocukların eğitim alanlarında iyileştirme çalışmalarını sürdürüyor. Körfez Belediyesi, Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri de bu kapsamda çocukların eğitim alanlarında tadilat çalışmaları yürütüyor. Ekipler ilk olarak Güney Mahallesi’nde bulunan İgsaş Ortaokulu’nun dış cephe boya yapımını gerçekleştirdi.

Samsun – OMÜ’den kök hücre araştırmalarına teşvik

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörlüğü’ne bağlı Kök Hücre Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde üniversitedeki akademisyenlerin katılımıyla her hafta çeşitli konularda sunumlar gerçekleştiriyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi bir araştırma üniversitesi olma yolunda çalışmalarına hız kazandırdı. OMÜ Kök Hücre Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde de her hafta farklı konularda düzenlenen sunumlarla araştırmacılar bir araya gelerek multidisipliner çalışmalara teşvik ediliyor.

Samsun – ‘Orman Okulu’nda eğitimler başlıyor

Samsun’un Canik ilçesi Gürgenyatak mevkisinde yapımı tamamlanan Türkiye’nin ilk devlet destekli ‘Orman Okulu’nun devir işlemleri tamamlandı. Canik Belediyesi tarafından Canik Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilen Orman Okulu eğiticilerin eğitimi tamamlanarak faaliyete hazır hale geldi. Orman Okulu’nda sıfır atık, çevre bilgisi, biyomimikri, oryantiring, ekolojik okur yazarlık, küresel iklim değişikliği, okçuluk, temel tarım eğitimi, hayvan bakımı ve besleme, interaktif matematik eğitimi, temel bilimler, doğa koleksiyonculuğu, sportif tırmanış, temel spor eğitimi yapılacak.

Gaziantep – Koçer’den Rektör Özaydın’a hayırlı olsun ziyareti

Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Gaziantep Üniversitesi’nin büyük bir üniversite olduğunu söyleyen Nejat Koçer, “Yeni dönemde yenilikçi, kalite anlayışı yüksek, üniversite-sanayi işbirliğinin çok daha ileri seviyede oluştuğu ve Türkiye’de akademik sıralamada daha öne çıkmış bir üniversite olmasını temenni ediyoruz. Gaziantep Üniversitesi’nin daha ileri gitmesi için elimden gelen tüm gayreti göstereceğim. “ dedi.

Gaziantep – GAÜN rektörlüğünün çiçek hassasiyeti

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, rektörlük görevine atanması nedeniyle kendisine kutlama çiçeği gönderilmemesini, bedelinin Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’na bağışlanması çağrısında bulunmuştu. GAÜN Rektör Yardımcılığı görevine atanan Prof. Dr. Ayşe Balat ve Prof. Dr. Recep Yumrutaş da aynı hassasiyeti yineleyerek çiçek gönderilmesi yerine bağışta bulunulmasını istedi.

Sakarya – SABÜ, +1 Uygulamalı Eğitim Modeli

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), +1 Uygulamalı Eğitim Modeli kapsamındaki iş birliklerine bir yenisini daha ekleyerek ilk olarak Meksika’da kurulan ve 22 ülke ile 29 şehirde faaliyet gösteren bir firma ile protokol imzaladı.

Antalya – ATSO’dan eğitime katkı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından bu yıl ilk kez verilen Kente Önem Katanlar Ödülleri’ni kazananlar adına Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaptırılan modern spor salonu, imzalanan protokolle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi. Devir protokolü ATSO Başkanı Davut Çetin ve İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er tarafından imzalandı.

Sivas – Solucan gübresiyle üretilen patatesler hasat edildi

Kar amacı gütmeden öğrencilerin daha iyi eğitim alabilmeleri için kurulan Süt Üretim Tesisinde solucan gübresi ile beslenen patateslerin hasadı yapıldı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilerin uygulama dersleri için Süt Ürünleri Üretim Tesisi oluşturuldu. Yapılan tesiste hem üretim yapılacak hem de öğrenciler stajlarını yapabilecek.

Şanlıurfa – Haliliye’de öğrencilere ücretsiz kurs

Haliliye Belediyesi, Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) hazırlanan öğrencilere yönelik açtığı ücretsiz hazırlık kursu devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde başlayan ücretsiz üniversite hazırlık kursu devam ediyor. 26 sınıftan oluşan ve alanlarında uzman 46 eğitmenin ders verdiği kursta 285 öğrenci geleceğe hazırlanıyor.

Kütahya – 9 okul ‘Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi’ne seçildi

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi’ne seçilen 9 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin müdürüyle toplantı gerçekleştirdi. Okullar arası başarı farkını azaltmak için atılan adımlardan birisini oluşturan projeyle ilgili MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantı sonrasında İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, projeye Kütahya’dan seçilen 9 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin müdürüyle toplantı gerçekleştirdi. Bu okullarda okuyan öğrencilere, Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarında temel becerilerde destek eğitim hizmeti sunulacak.

Ankara – Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu

Gazi Üniversitesi, Gazi Meclisin (TBMM) Açılışının 100. Yılı Anısına XII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nu düzenliyor. 21-23 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan sempozyum toplam 52 oturumda yapılacak. Sempozyumun açılışı 21 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 09.30’da Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Salonu’nda yapılacak.

Zonguldak – ZBEÜ’den köy okulu öğrencilerine yardım

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Aerobiyoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Keller Köyü’nde öğrenim gören ilk ve ortaöğretim öğrencilerine kırtasiye malzemesi yardımında bulundu. 2020 yılında düzenlenmesi planlanan, ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen sempozyum için hazırlanan çanta, USB bellek, kalem ve not defterleri, Rektör Yardımcısı ve Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel ve Aerobiyoloji Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şenol Alan tarafından Keller Köyü’nde eğitim gören ilk ve orta öğretim öğrencilerine dağıtıldı.

Niğde – Hababam Sınıfı’ndaki sahne gerçek oldu, ormanda okul açıldı

Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokul öğrencilerine doğa bilinci oluşturmak amacıyla hazırlanan Doğa Okulu, Hababam Sınıfı’nda Mahmut Hoca’nın söylediği, “Okul sadece dört tarafı duvarla çevrili, tepesinde damı olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenimin, bilginin var olduğu her yer okuldur” sözünü akıllara getirdi. Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokul öğrencilerine doğa bilinci aşılamak için ormanda sınıf kuruldu. Kurulan sınıf, Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden olan Hababam Sınıfı’ndaki gibi ormanlık alanda olması da öğrencileri mutlu etti.