www.maksategitim.com
Kendini eğitime adamış insanların buluşma durağı

Afganistan’da 12 yaşından büyük kız öğrencilerin halka açık etkinliklerde şarkı söylemesi yasaklandı

0

Afganistan’da 12 yaşından büyük kız öğrencilerin halka açık etkinliklerde şarkı söylemesi Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklandı.

Kabil merkezli yayıncı Ariana News tarafından sosyal medyadan paylaşılan habere göre, 12 yaşından büyük kız öğrenciler “sadece kadınların katıldığı etkinliklerde” şarkı söyleyebilecek.

Almanya merkezli DPA haber ajansının aktardığına göre, Eğitim Bakanlığı Sözcüsü bu kararın doğruladı ve kararın tüm iller için geçerli olduğunu belirtti. Basın Sözcüsü Najiba Aryan ise kararın öğrenci ve velilerden gelen öneriler üzerine alındığını savundu.

Alınan bu karar, Taliban’ın politikalarını anımsattığı gerekçesiyle sosyal medya kullanıcıları, kanaat önderleri ve aktivistler tarafından öfke ile karşılandı. Bazı Twitter kullanıcıları, dans eden ve şarkı söyleyen genç kızların görüntülerini ve videolarını paylaştı ve yasağa itiraz etti. Ünlü gazeteci Raçi Kumar, şarkı söyleyen kızların videosunu sosyal medya hesabından paylaştı ve “Taliban ile aynı değerler paylaşılmaya başlanıldığı taktirde cumhuriyet üzerinde iyi bir izlenim bırakılmaz” dedi.

Karara verilen bir diğer tepki de ülkenin en ünlü kadın şair ve yazarlarından biri olan Shafiqa Khpalwak‘tan geldi. Khpalwak, “İnsanlar bir çocuğu bile cinsiyet temelli bir perspektiften görebilecek kadar zalim olabiliyor” dedi.

Afganistan’da Taliban’ın 2001 yılında devrilmesinden bu yana kadın hakları çarpıcı bir şekilde gelişmiş ve o zamandan bu yana ülkede daha açık ve eşit bir toplum yaratma çabaları kısmen etkili olmuştu. Eğitim Bakanlığı’nın bu kararı, atılan bütün bu adımları tersine çevirebileceği ihtimalini beraberinde getirdi.

Kaynak: Medyascope